Geo5

 

معرفی نرم‌افزار

GEO5 مجموعه نرم‌افزار جامع تحلیل مسائل ژئوتکنیک، جهت حل مسائل ژئوتکنیک مختلف طراحی و ساخته شده‌است. این مجموعه که دارای کاربرد ساده و آسان می‌باشد، شامل چند زیربرنامه دیگر با محیط کاربرپسند است. هر زیربرنامه برای حل یک مسئله‌ی ژئوتکنیکی خاص به کار می‌رود اما این زیربرنامه‌ها می‌توانند به‌راحتی با هم در ارتباط باشند. مجموعه برنامه‌های GEO5 یک‌سری از نرم‌افزارهایی است که برای حل بسیاری از مسائل ژئوتکنیک طراحی شده‌اند. این مجموعه شامل برنامه‌های مجزایی است که برای تحلیل مشکلات مشترک و رایج ژئوتکنیک مورد استفاده قرار می‌گیرند. (پایداری شیب،‌ پایه‌های تکیه‌گاهی،‌ گابیون‌ها، سپرها،‌ پایه‌گذاری، ستون‌گذاری، پایدارسازی و غیره). به‌علاوه،‌ این بسته شامل برنامه‌های کابردی بسیار مطمئنی است که می‌تواند برای تحلیل تونل‌ها، آسیب به ساختمان‌ها به‌واسطه‌ی تونل‌سازی،‌ پایداری شیب‌های سنگی و غیره ایجاد شود. یکی از فواید اصلی GEO5 سطح بالای به‌هم پیوستگی برنامه‌های آن است. در واقع این نرم‌افزار سیستم یکپارچه‌ای است که براساس دو روش تحلیلی و اجزاء محدود کار می‌کند. روش‌های محاسباتی تحلیلی مرتبط به هم (به‌طور مثال طراحی سپرها و یا تحلیل پایداری شیب)‌ به کاربران اجازه می‌دهند تا با سرعت و با کارآیی بالایی سازه‌ها را طراحی و یا کنترل کنند. در صورت نیاز،‌ سازه‌ی طراحی شده را می‌توان به برنامه‌ی FEM منتقل کرد که در آن تحلیل کلی سازه‌ها به‌صورت اجزاء محدود در آن انجام می‌شود. این کار نه تنها از هدررفت وقت کاربر جلوگیری می‌کند بلکه دو راه حل مستقل را با یکدیگر مقایسه کرده که می‌توان به کمک آن درجه اطمینان طراحی را افزایش داد.

 

گروه طراح نرم‌افزار

اولین برنامه از خانواده‌ی برنامه‌های GEO در سال ۱۹۹۰ وارد بازار کشور چک شد. این برنامههای خاص در محیط MS/DOS با گرافیک پایه‌ی اولیه کار می‌کردند و روش وارد کردن داده‌ها در آن‌ها بسیار آسان و ساده بود. این نرم‌افزارها به‌سرعت عامه‌پسند شدند و در ظرف ۱۰ سال برنامه‌های GEO بازار نرمافزاری ژئوتکنیکی چک و اسلواکی را قبضه کردند. در سال ۲۰۰۰، GEO4،‌ نسخه‌ی جدید تحت ویندوز منتشر شد. این نرم‌افزار موجب شد نسخه‌هایی به زبان‌های دیگر تهیه شده و در سطح جهان توزیع شوند. در حال حاضر شرکت Fine (با مسئولیت محدود) محصولاتی را از طریق نمایندگی‌های فروش خود در ۷۰ کشور جهان ارائه می‌دهد. نسخه‌های نرم‌افزاری GEO در ۹ زبان وجود دارند و تاکنون در ۷۰ کشور جهان به فروش رفته‌اند. در حال حاضر حدود ۲۳۰۰ شرکت در سراسر جهان وجود دارند که که از نرم‌افزارهای ارائه شده‌ی شرکت Fine (با مسئولیت محدود)‌ استفاده می‌کنند. شرکت Fine با مسئولیت محدود در تمامی برنامه‌های GEO تاکید بر آسان وارد کردن داده‌ها و محیطی کاری مطلوب برای کاربر دارد. در اکثر کاربری‌های این نرم‌افزار این امکان وجود دارد که یک سازه ظرف یک مدت ساعت طراحی و کنترل شود بدون آن‌که نیاز به آموزش خاصی باشد. هنگامی‌که کاربر در حال کار با یکی از برنامه‌های GEO پس از یک وقفه به کار باز می‌گردد می‌داند که چگونه داده‌ها را باید وارد کند و برنامه را مورد استفاده قرار دهد. ایده‌ی اساسی نرم‌افزار این است که کلیه‌ی داده‌های ورودی بلافاصله نشان داده شوند. هنگامی‌که کاربر بخواهد ابعاد سازه را وارد و یا اصلاح کند نیازی به بازکردن dialogue box نیست و تنها کافی است که بر روی ابعاد سازه کلیک کرده تا مقادیر آن را تغییر دهد. این قواعد ساده با سایر کابردهای application های برنامه‌ی پیچیده‌ای مانند FEM نیز یکپارچه شده‌اند که در این برنامه‌ها لایه‌های خاک و خطوط سازه به‌طور خودکار یافت می‌شوند و مش‌بندی مناسب ایجاد می‌شود. هر گونه تغییر در داده‌های ورودی، به‌سرعت در صفحه نمایش نشان داده می‌شود. این قابلیت، این توانایی را به کاربر می‌دهد تا بر روی اطلاعات و داده‌های وارد شده کنترل کاملی داشته باشد.

 

کاربرد نرم‌افزار

این برنامه قادر است مسائل مختلف ژئوتکنیکی را توسط روش المان‌های محدود مدلسازی و تحلیل کند. برنامه‌های تحلیل مسائل ژئوتکنیکی توسط روش اجزاء محدود به کاربر اجازه می‌دهند رفتار واقعی سازه‌ها را مدلسازی نماید. همچنین به مشکلاتی می‌پردازد که توسط روش‌های استاندارد تحلیل قابل حل نیستند. برنامه‌های FEM می‌توانند رفتار هر نوع توده‌ی خاکی را واکنش‌های آن‌ها را با سازه مدلسازی کنند؛ سازه‌هایی مثل تونل، مسیرهای زهکشی، فونداسیون‌های عمیق، صفحه‌گذاری و غیره. همچنین این برنامه‌ها برای محاسبه‌ی نشست‌ها و حل بسیاری از مسائل و مشکلات پایداری به‌کار می‌روند. یکی از فواید اصلی برنامه‌های نرم‌افزاری GEO5 توانایی انتقال داده‌ها بین برنامه‌ها می‌باشد. می‌توان سازه را با استفاده از روش‌های سنتی تحلیل و یا نیمه‌تحلیلی طراحی و یا مورد آزمایش قرار داد. سپس می‌توان داده‌ها را به برنامه‌ی FEM منتقل ساخت تا رفتار آن را به‌طور مستقل مورد تجزیه و تحلیل قرار داد. چنین نگرشی نه تنها طراحی قابل اطمینانی را تضمین می‌کند بلکه در زمان نیز صرفه‌جویی ایجاد می‌کند.

از جمله قابلیت‌های بارز این نرم‌افزار می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • طراحی فونداسیون
  • تحلیل‌های ژئوتکنیک به روش اجزای محدود
  • طراحی دیوار نگهبان
  • ارزیابی خطر سازه‌های زیرزمینی (مدفون)
  • تحلیل‌های پایداری
  • مدلسازی دیجیتال عوارض زمین (DTM)
  • تحلیل نشست
  • طراحی سپر
 

 

 

لینک دانلود راهنمای نرم‌افزار

 

لینک دانلود دموی نرم‌افزار

 

لینک دانلود نرم‌افزار