ETABS

 

 

معرفی نرم‌افزار

نرم‌افزار ETABS برنامه‌ای برای تحلیل‌های خطی و غیرخطی، استاتیکی و دینامیکی و طراحی سیستم‌های ساختمانی است. از نقطه‌نظر تحلیلی ساختمان‌های چند طبقه، گروه بسیار خاصی از سازه‌ها را تشکیل می‌دهند و فراخور اهمیتی که دارند، نیازمند ملاحظات ویژه‌ای در طراحی هستند. موضوع استفاده از برنامه‌هایی که برای طراحی و تحلیل ساختمان‌ها طراحی می‌شوند، از 40 سال گذشته مطرح شده و در نرم‌افزار کامپیوتری ETABS به ظهور رسیده‌است. آخرین نسخه از این نرم‌افزار، بسته‌ی نهایی و کامل برنامه‌ای برای تحلیل‌های سازه‌ای و طراحی ساختمان‌ها است. پس از تحقیقات و پیشرفت‌های مداوم که 40 سال به طول انجامیده، آخرین نسخه‌ی نرم‌افزار ETABS امکاناتی از جمله مدل‌سازی سه‌بعدی و ابزارهای بصری، قدرت تحلیل‌های سریع خطی و غیرخطی، قابلیت طراحی پیچیده و گسترده‌ی دامنه‌ی وسیعی از مصالح، ارائه‌ی نمایش‌های گرافیکی، گزارش‌ها و طرح‌های شماتیک دقیقی که رمزگشایی و فهم نتایج تحلیل و طراحی را برای کاربر تسریع می‌بخشد؛ در اختیار کاربران قرار داده‌است. از ابتدای فرآیند طراحی از طریق ساخت طرح‌های شماتیک، ETABS قادر به تکمیل تمامی جوانب این فرآیند مهندسی است. در این نسخه، ساخت مدل‌ها با استفاده از دستورهای ترسیمی که به‌سرعت کف‌ها و قاب طبقات را رسم می‌کنند، بسیار ساده شده‌است. می‌توان نقشه‌های CAD را مستقیماً وارد مدل‌های ETABS کرد یا آن‌ها را به‌عنوان الگوهایی برای هم‌پوشانی با قالب‌های نرم‌افزار مورد استفاده قرار داد.

این نرم‌افزار دربرگیرنده‌ی طراحی قاب‌های بتنی و فولادی، تیر و ستون‌های کامپوزیت، تیرچه‌های فولادی، دیوارهای برشی بنایی و بتنی و کنترل ظرفیت اتصالات فولادی و شالوده‌ها بوده، مدل‌ها به‌صورت واقعی قابل ارائه و نتایج مستقیماً روی سازه قابل نمایش هستند. گزارش‌های جامع و دلخواه برای کلیه‌ی تحلیل‌ها، خروجی‌های طراحی، طرح شماتیک مدل‌های ساخته شده به همراه زمان‌بندی، جزییات طراحی و مقاطع عرضی برای سازه‌های بتنی و فولادی قابل دسترسی هستند. نرم‌افزار ETABS مجموعه‌ای از ابزارها را برای مهندسان سازه فراهم آورده که با استفاده از آن‌ها می‌توانند خواه ساختمان‌های یک طبقه‌ی صنعتی و خواه بلندمرتبه‌ترین ساختمان‌های تجاری را به سهولت طراحی کنند.

 

گروه طراح نرم‌افزار

 

تاریخچه‌ی نرم‌افزار

در سال 1975 کمپانی کامپیوتر و سازه‌ها بنیان‌گذاری شده و به‌عنوان پیشرو در ارائه‌ی ابزارهای نرم‌افزاری برای مهندسی سازه و زلزله در سطح جهانی معرفی شد. هزاران مهندس در بیش از 160 کشور جهان برای طراحی اکثر پروژه‌ها، نرم‌افزارهای تولید شده توسط CSI را مورد استفاده قرار می‌دهند. از جمله سازه‌های طراحی شده با استفاده از این نرم‌افزارها می‌توان به برج تایپه 101 در تایوان، مرکز تجارت جهانی یک در نیویورک، استادیوم آشیانه‌ی پرنده المپیک 2008 در پکن و پل کابلی سنتناریو گذرنده از کانال پاناما اشاره کرد. نرم‌افزارهای CSI بیش از چهار دهه تحقیق و توسعه، به انتخاب قابل اعتمادی برای طراحی‌های پیشرفته در هر نقطه از جهان بدل شده‌اند. این گروه پنج نرم‌افزار اصلی SAP2000، CSiBridge، ETABS، SAFE و PERFORM-3D را ارائه می‌کند که هریک از آن‌ها قابلیت‌های منحصربه‌فرد خود را داشته و برای کاربر این فرصت را فراهم می‌آورند تا متناسب با مسئله‌ای که با آن روبه‌روست، ابزار و نرم‌افزار راهگشا را برگزیند.

 

کاربرد نرم‌افزار

مهم‌ترین قابلیت‌های تحلیلی این برنامه عبارت‌اند از:

  • شناخت المان‌های ساختمان و طبقات
  • محاسبه‌ی خودکار جرم و مرکز جرم
  • انتقال بارهای ثقلی از کف‌ها به تیرها
  • تولید و توزیع بارهای جانبی بین تراز طبقات
  • مدل‌سازی المان‌های پوسته‌ای و رمپ‌ها
  • طراحی قاب‌های فولادی
  • طراحی قاب‌های بتنی
  • طراحی دیوارهای برشی
  • طراحی تیرهای مرکب

 

 
 
 

 

 

لینک دانلود راهنمای نرم‌افزار

 

 

لینک دانلود نرم‌افزار