ری ویلیام کلاف

     (1920-2016)                 Ray William Clough                 

         

ویلیام کلاف در 23 جولای 1920 در سیاتل واشنگتن دیده به جهان گشود و در سال 2016 چشم از جهان فرو بست. او استاد مهندسی سازه در دانشکده مهندسی عمران دانشگاه کالیفرنیا و یکی از بنیان‌گذاران روش المان محدود (FEM) است.

   پروفسور کلاف، استاد مهندسی عمران و محیط زیست دانشگاه برکلی کالیفرنیا بود و تا زمان بازنشستگی‌اش در سال 1987 در آنجا مشغول به تدریس بود. او با گسترش مرکز تحقیقات مهندسی زلزله در برکلی، آنجا را به قطب تحقیقات تحلیلی مهندسی و منابع اطلاعاتی و نرم افزاری تبدیل کرد. شهرت وی به دلیل تحقیقات پیشگامانه‌اش در زمینه مهندسی زلزله و نیز توسعه یک روش ریاضی جهت تحلیل‌های المان محدود می‌باشد. دکتر کلاف این روش را برای آنالیز دینامیکی سازه‌های پیچیده گسترش داد. پروفسور کلاف در طی سال‌های 1950 تا  1995، تحقیقاتی در حوزه مهندسی زلزله انجام داد که این تحقیقات به‌طور قابل توجهی در حوزه مهندسی زلزله نقش آفرین بوده است. مهم‌ترین سهم تحقیقات وی در مهندسی سازه به عنوان یک شرکت توسعه دهنده‌ی روش المان محدود بود که انقلابی در زمینه تحلیل و طراحی می‌باشد. او در مقاله‌ای که در سال 1956 منتشر شده است، یکی از اولین کاربردهای روش محاسباتی المان محدود را بیان نمود. همچنین او اصطلاح " اجزا محدود (المان محدود)" را برای اولین بار در مقاله‌ی سال 1960 خود عنوان کرد. دکتر کلاف در توسعه روش ریاضی برای تحلیل تنش در قاب‌های ساختمانی نقش مؤثری داشت که با تعیین مقادیر تنش‌های زلزله به‌وسیله کلاف، معماران و مهندسان توانستند مصالح مورد استفاده در ساخت و سازها را تغییر داده و مصالح مقاوم در برابر زلزله طراحی کنند.

   پروفسور کلاف، در مقام مشاور در طراحی بسیاری از ساختمان‌های مرتفع سان فرانسیسکو از جمله برج معروف ترنس آمریکا فعالیت داشت. پروفسور کلاف، افتخارات زیادی را کسب کرد که از آن جمله آنها کسب مدال از آکادمی سلطنتی مهندسی در لندن، عضویت آکادمی ملی علوم، عضویت آکادمی ملی مهندسی می‌باشد. همچنین او در سال 1994 از رئیس جمهور وقت ایالات متحده آمریکا (کلینتون) مدال ملی علوم و در سال 2006 از بنجامین فرانکلین، مدال رشته مهندسی عمران از موسسه فرانکلین را دریافت کرد. در چهاردهمین کنفرانس بین المللی مهندسی زلزله که در سال 2008 برگزار شد، پروفسور کلاف به عنوان اعجوبه مهندسی زلزله شناخته شد. او کتابی با عنوان " دینامیک سازه" با همکاری جوزف پنزین تألیف کرد که بیش از بیست سال است که این کتاب به عنوان مرجع درسی استاندارد در تمامی دانشگا های جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد.