هری بولتون سید 

 (1922-1989) Harry Bolton Seed 

       

پروفسور هری بولتون سید که به پدر مهندسی ژئوتکنیک لرزه‌ای معروف است در سال 1922 در بولتون انگلستان متولد شد. به واسطه پژوهش‌های ارزنده‌ای که در زمینه مهندسی عمران انجام داده بود، به عنوان یکی از درخشان‌ترین و سازنده‌ترین مهندس عمران جوان کشور در زمان زلزله آلاسکا در سال 1946 شهرت یافت.

وی تحصیلات کارشناسی خود را در سال 1944 در دانشگاه لندن در رشته مهندسی عمران و تحصیلات تکمیلی خود را در مقطع دکتری در گرایش مهندسی سازه در سال 1947 به اتمام رسانید. او به مدت دو سال در کالج کینگز دانشگاه لندن به عنوان دستیار مشغول به کار و پژوهش بود و سپس به ایالات متحده امریکا مهاجرت و در دانشگاه هاروارد زیر نظر کارل ترزاقی و آرتور کاساگرانده به مطالعه و تحقیق در حوزه مکانیک خاک پرداخت. پروفسور سید در سال 1950 عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی عمران دانشگاه برکلی کالیفرنیا شد. او به مدت 39 سال در این دانشگاه مشغول به تدریس و پژوهش بود  و در این دوران با برنامه‌های دقیق و مناسب در حوزه ژئوتکنیک، دانشگاه برکلی را به یکی از بزرگترین و بهترین‌های قطب‌های جهان در این حوزه تبدیل کرد. عامل اصلی موفقیت او استفاده همزمان از بخش‌های مختلف مهندسی ژئوتکنیک یعنی مهندسی زمین شناسی، مکانیک سنگ، مکانیک خاک و مهندسی پی بود.

پروفسور سید در سال 1960 گرایش جدیدی را در مهندسی ژئوتکنیک با نام مهندسی ژئوتکنیک لرزه‌ای بنا نهاد و به عنوان پدر این شاخه از ژئوتکنیک شهرت یافت که مطالعاتش در این زمینه شامل: گسترش روش‌هایی برای تجزیه و تحلیل پاسخ لرزه‌ای ساختگاه، تحلیل اندرکنش خاک - سازه، تحلیل لرزه‌ای و ارزیابی کاهش پتانسیل روانگرایی می باشد. نتایج این مطالعات منجر به بازنگری اساسی مفاهیم و روش‌های طراحی لرزه‌ای سدهای خاکی، نیروگاه های هسته‌­ای، تجهیزات ساحلی و سایر سازه‌ها شده است. مطالعات و یافته‌های ارزشمند او در زمینه مکانیزم پی‌های عمیق هنوز هم اساس روش‌های جدید آنالیز اندرکنش خاک و شمع می ­باشد. وی همچنین مطالعاتی در زمینه تراکم خاک‌ها و تاثیر روش‌های تراکم بر روی ساختار خاک و خصوصیات مکانیکی آن‌ها انجام داد که اساس درک رفتار خاک در تحقیقات حاضر می باشد. وی مظهر یک محقق نمونه و الگو است که عمر با ارزش خود را در راه پیشرفت علم و عمل مهندسی وقف کرد. زندگی کاری‌اش در آموزش و تحقیق در زمینه مهندسی ژئوتکنیک خلاصه شده بود. علاوه بر کارهای پژوهشی، پروفسور سید به عنوان یک مشاور بین‌المللی در پروژه های مختلف و بزرگی در سراسر جهان فعالیت داشت که شامل بیش از 100 پروژه بزرگ سد، بیش از 20 نیروگاه هسته‌ای و تجهیزات حمل و نقل می باشد.

پروفسور هری سید در طول زندگی حرفه‌­ای خود افتخارات و جوایز زیادی را کسب کرد. وی منتخب آکادمی ملی مهندسی در سال 1970 و آکادمی ملی علوم در سال 1986 شده است و در سال 1987 بالاترین نشان علمی کشور امریکا را که مدال ملی علوم است، از رئیس جمهور وقت ایالات متحده آمریکا (ریگان) دریافت کرد.