جوزف پنزین     

  Joseph Penzien (1924-2011)

         

جوزف پنزین در 21 نوامبر 1924 در نزدیکی شهر فیلیپ در داکوتای جنوبی متولد شد و در 19 سپتامبر 2011 در لافایت کالیفرنیا چشم از جهان فروبست.

 جوزف مدرک کارشناسی خود را در سال 1945 در رشته مهندسی عمران از دانشگاه واشنگتن اخذ کرد و به مدت دو سال در جامعه مهندسین ارتش فعالیت داشت و بعد از آن در دانشگاه واشنگتن مشغول به تدریس شد. به دلیل استعداد شگرف، بورس کامل تحصیلی در دانشگاه M.I.T اهدا شد و او توانست مدرک دکتری خود را در مهندسی عمران، در سال 1950 دریافت نمود. دکتر جوزف پنزین در آزمایشگاه سندیا در البوکرکی فعالیت‌های پژوهشی خود را در زمینه تأثیر انفجار بر روی سازه‌ها، آغاز کرد. او در سال 1953 به عنوان استادیار به دانشکده مهندسی عمران برکلی پیوست و در سال 1962 به درجه استاد تمامی رسید. پروفسور پنزین، بعد از اینکه در سال 1988 بازنشسته شد به کشور تایپه رفت و در شرکت مشاوره بین‌المللی مهندسین آسیای شرقی مشغول به کار شد و یک سال بعد او به برکلی بازگشت و با دکتر ون تسنگ، شرکت مشاوره بین‌المللی مهندسی عمران را در برکلی تأسیس نمود و تا بازنشسته شدنش در سال 2007 در همان شرکت، فعالیت داشت.

 او با همکاری پروفسور ری کلاف و ویتلمو برترو (Vitelmo Bertero) برنامه‌های آموزشی-پژوهشی خود را در زمینه دینامیک سازه و مهندسی زلزله گسترش داد. دستاوردهای علمی بسیاری از این همکاری حاصل شد که می‌توان به توسعه و گسترش ارتعاشات تصادفی و نقش آنها در مهندسی زلزله اشاره کرد. کارهای پژوهشی آنها همچنان جزء بهترین کارهای پژوهشی در جهان محسوب می‌شود. او همچنین بنیانگذار و مدیر مرکز تحقیقات مهندسی زلزله (EERC) بود. علاوه بر کارهای پژوهشی و مهندسی، وی دارای تألیفات و مقالات زیادی نیز می‌باشد که از آن میان می‌توان کتاب دینامیک سازه او که با همکاری ری کلاف نوشته شده را نام برد. این کتاب سال‌هاست که مرجع مورد استفاده دانشجویان، مهندسین و نویسندگان کتب دانشگاهی می‌باشد. 

پروفسور پنزین یکی از پیشگامان در مهندسی زلزله بود که جوایز و افتخارات زیادی را هم در مقام محقق و هم به عنوان یک مهندس مشاور دریافت کرد که برخی از آن‌ها عبارتند از: عضو افتخاری انجمن مهندسی زلزله پرو، عضو انجمن آکادمی ملی مهندسی، عضو افتخاری موسسه تحقیقاتی مهندسی زلزله آمریکا، عضو افتخاری انجمن بین‌المللی مهندسان عمران آمریکا (ASCE)، دارنده‌ی مدال ناتان نیومارک، مدال آلفرد. ام.فرودنتال و مدال ارنست اف. هوارد که همگی این مدال‌ها را از ASCE دریافت کرد.