توماس پوآلی 

                                                                                                        (1923-2009) Thomas Paulay

    

پروفسور توماس پوآلی به عنوان یک محقق و متخصص در طراحی لرزه‌ای سازه‌های بتن آرمه سهم برجسته‌ای در مهندسی سازه و زلزله ایفا کرده است. وی در سال 1923 در مجارستان دیده به جهان گشود و تحصیلات آکادمیک اولیه خود را در دانشگاه فنی بوداپست مجارستان گذراند و سپس مشغول به تحصیل در دانشگاه کانتربری نیوزیلند شد و بعد از اخذ مدرک دکتری، مدت 28 سال از عمرش را به تدریس درس‌های طراحی سازه و مکانیک ساختاری در دانشگاه‌ها صرف کرد. وی در سن 86 سالگی در 28 ژوئن سال 2009 جشم از جهان فروبست.

  پروفسور پوآلی بیش از 40 سال در دانشگاه کانتربری به تحقیق و پژوهش در زمینه طراحی لرزه‌ای سازه‌های بتنی مسلح شده پرداخت و روش‌های تحلیلی طراحی لرزه‌ای سازه‌های بتن آرمه را توسعه داد و با استفاده از مطالعات تجربی گسترده، معیارهای طراحی را در این زمینه بنا نهاد. وی چندین سال بر روی تهیه پیش نویس یک استاندارد در زمینه مقررات طراحی لرزه‌ای سازه‌های بتنی در نیوزیلند، کار کرد. همچنین استفاده از " طراحی ظرفیت " به‌ویژه برای سیستم ساختمان‌های بتنی تقویت شده چند طبقه را توسعه داد. در اوایل دهه هشتاد، پروفسور پوآلی در اولین پیش نویس کد طراحی لرزه‌ای اروپا که بعدها با عنوان Eurocode 8 منتشر شد، فلسفه طراحی ظرفیت را بیان کرد. او از طریق مفهوم " طراحی لرزه‌ای جابه جایی متمرکز" تحولی اساسی در طراحی سازه‌های بتنی تقویت شده انعطاف پذیر ایجاد کرد. طراحی لرزه‌ای جابه جایی متمرکز در واقع تحلیل‌های رایج الاستیک را کنار گذاشت و مقاومت را به عناصر مختلف مثل دیوارها و قاب‌ها، اختصاص داد که با این رویکرد مفهوم پیچش در ساختمان‌های بتنی انعطاف پذیر نامتقارن مطرح شد.

 وی پس از بازنشستگی‌اش در سال 1989 در تألیف کتب و ارائه مقالات علمی و ارائه سخنرانی‌های تخصصی زلزله در کنفرانس‌ها به‌ویژه در انجمن بین‌المللی زلزله، فعالیت داشت. او بیش از 150 مقاله در زمینه طراحی سازه و مهندسی زلزله در سطح بین‌المللی و ملی دارد و در 29 کشور در قالب کنفرانس‌های بین‌المللی به ارائه مقالاتش پرداخته است. او به عنوان استاد مدعو، در دانشگاه‌های متعدد در سراسر جهان به تدریس و آموزش پرداخته است. همچنین به عنوان یک مشاور در سازمان یونسکو در رابطه با کاهش زلزله در منطقه بالکان، مشغول به خدمت بوده است.

 پروفسور پوآلی چهره شناخته شده در سطح بین‌المللی بود که عمر با ارزش خود را صرف آموزش و پژوهش در زمینه مهندسی سازه و زلزله کرده و در این راستا مدال‌ها و جوایز و افتخارات زیادی را کسب کرد که از آن جمله می‌توان به: دریافت رتبه امپراتوری بریتانیا و مدال لیاقت از رئیس جمهور مجارستان اشاره کرد. او همچنین عضو افتخاری موسسه بتن آمریکا و رئیس سابق و عضو افتخاری انجمن بین‌المللی مهندسی زلزله بود.