جورج دبلیو هوسنر

                                  (1910-2008) George W. Housner

       

جورج دبلیو هوسنر، استاد مهندسی زلزله موسسه فناوری کالیفرنیا (کلتک) بود که در سن 97 سالگی خود به عنوان "پدر مهندسی زلزله" نامیده شد. او در سال 1910 در میشیگان دیده به جهان گشود و در سال 2008 در سن 98 سالگی در پاسادانا کالیفرنیا دیده از جهان فروبست.

  هوسنر مدرک لیسانس خود را از دانشگاه میشیگان و کارشناسی ارشد و دکترا خود را از دانشگاه صنعتی کالیفرنیا دریافت نمود. زلزله سال 1933 لانگ بیچ، نقطه عطفی در زمینه مطالعاتی وی شد، بطوریکه پس از این زلزله، دکتر هوسنر به پژوهش و مطالعه در زمینه مهندسی زلزله روی آورد. وی پس از اخذ مدرک دکتری، وارد ارتش شد و در زمان جنگ جهانی دوم به نیروی هوایی ارتش پیوست و در سال 1945 مفتخر به کسب جایزه از وزارت جنگ ایالات متحده آمریکا شد. پس از جنگ او با سمت استادیاری به تدریس دروس مکانیک کاربردی پرداخت. دکتر هوسنر در بسیاری از پروژه‌های عمرانی زمان خودش، نقش پررنگی داشته است که از جمله آنها می‌توان به پروژه سیستم منابع آب در سطح شهر کالیفرنیا اشاره کرد. روش‌های ارائه شده توسط پروفسور هوسنر برای تقویت ده‌ها سد و کانال آب در کالیفرنیا که در این پروژه‌ها برای اولین بار از مهندسی زلزله نوین استفاده می‌شد، به‌کارگیری شد.

  دکتر هوسنر به دلیل تخصص بالایی که در زمینه مهندسی زلزله داشت، به ریاست کمیته ارزیابی آسیب برجای‌مانده از زلزله 1964 آلاسکا زیر نظر آکادمی ملی علوم مهندسی انتخاب شد. دکتر هوسنر از اعضای مؤسس سازمان تحقیقات مهندسی زلزله بود که هرسال یک مدال با نام ایشان، توسط این سازمان به برگزیدگان اعطا می‌شود. همچنین او مسبب شکل‌گیری انجمن بین‌المللی مهندسی زلزله و ایجاد ارتباط بین این انجمن با تحقیقات لرزه‌ای دانشگاه کلتک بود. در سال 1981 به دلیل مشارکت‌های برجسته دکتر هوسنر در زمینه زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله، مدال هری فیلدینگ رید انجمن لرزهنگاری آمریکا به وی تعلق گرفت و همچنین او در سال 1988 در جشنی که در کاخ سفید برگزار شده بود، مدال ملی علوم را از رئیس جمهور ریگان دریافت کرد که این مدال افتخار به دلیل تأثیر بسیار عمیق و تعیین کننده دکتر هوسنر در توسعه مهندسی زلزله در سراسر جهان، به او اعطا شد.