تاکوجی کوبوری

                                                                   (1920-2007) Takuji Kobori 

   

تاکوجی کوبوری در سال 1920 در توکیو دیده به جهان گشود و پس از طی تحصیلات مقدماتی، مدرک لیسانس خود را در سال 1945 در رشته معماری دریافت کرد. وی پس از اتمام تحصیلات تکمیلی در واسدا، با سمت استادیار در دانشکده مهندسی دانشگاه توکیو مشغول به تدریس شد. بعد از ورود او به دانشگاه توکیو، تحولات چشمگیر نظری و عملی را در آن دانشگاه ایجاد کرد و در سن 86 سالگی در 5 سپتامبر سال 2007 دیده از جهان فرو بست.

 در سال 1986 پس از مدت کوتاهی از بازنشستگی از دانشگاه توکیو، از وی دعوت شد تا به‌عنوان معاون اجرایی به شرکت کاجیما بپیوندد. در همان سال او مجتمع تحقیقاتی-پژوهشی کوبوری را تأسیس نمود و تا سال 2007 ریاست آنجا را به عهده داشت. پروفسور کوبوری، سال‌ها رئیس کمیته ارزیابی ساختمان‌های بلند مرتبه ژاپن بود. همچنین او از سال 1983 تا 1984 ریاست مؤسسه معماری ژاپن (AIJ) را برعهده داشت. پروفسور کوبوری بین سال‌های 1988 تا 1996 یکی از اعضای هیئت مدیره IAEE بود و در سال 1996 عضو افتخاری این مجمع شد. در سال 1994 انجمن بین‌المللی کنترل سازه تحت رهبری قوی پروفسور کوبوری و پروفسور جورج هوسنر، تأسیس شد و پروفسور کوبوریی تا سال 2000 در آنجا فعالیت داشت.

پروفسور کوبوری در طول زندگی حرفه‌ای خود، پژوهش‌های زیادی در زمینه مهندسی زلزله و سازه انجام داد بطوریکه بیش از 350 مقاله در زمینه دینامیک سازه و ارتعاشات دارد. به‌طور خاص او یکی از پیشگامان ارتعاشات غیرخطی سازه‌ها تحت تحریکات لرزه‌ای یکی از اولین محققان برای تشریح اثر رفتار غیرخطی سازه‌ها در پاسخ لرزه‌ای سازه می‌باشد. دستاوردهای پژوهشی خلاقانه پروفسور کوبوری اساس طراحی مقاوم لرزهای ساختمان‌های بلند مرتبه ژاپن را تشکیل می‌دهد.