کیوشی موتو 

(Kiyoshi Muto (1903-1989

   

پروفسور موتو یکی از اساتید برجسته جهان در رشته مهندسی معماری می‌باشد که سال‌های سال در دانشگاه توکیو مشغول به تحقیق و تدریس بود. وی در 29 ژانویه 1903 در ایباراکی ژاپن متولد شد و پس از  86 سال در سال 1989 درگذشت. دکتر موتو پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه امپریال توکیو در سال1925، به تدریس و پژوهش در زمینه معماری در همان دانشگاه توکیو مشغول شد و در سال 1931 دکتری مهندسی خود را اخذ کرد. دکتر موتو تنها پس از 4 سال از اخذ مدرک دکترا، به دلیل تحقیقات ارزنده خود در سال 1935 توانست مرتبه پروفسوری را در رشته مهندسی معماری کسب نماید. در سال 1960 به عنوان رئیس دانشکده مهندسی انتخاب شد و در نهایت در سال 1963 از دانشگاه توکیو بازنشسته شد.

 زلزله 1923 کانتو و خسارات رخ داده در این زلزله باعث علاقه مندی موتو به بحث لرزه ای و تمرکز تحقیقات در زمینه تغییرشکل قاب‌ها شد که تحقیقات ایشان در مبحث لرزه ای منجربه ارائه روش D-Method برای تحلیل لرزه ای قاب‌ها شد. در روش‌های سنتی تا قبل از ارائه روش D-Method برای تحلیل قاب‌ها از جداول عددی استفاده می‌شد که روشی کاملا زمان بر و وقت‌گیر بود که روش پروفسور موتو این معایب را برطرف نمود. از کاربردهای روش D-Method می‌توان به استفاده در تحلیل لنگر مقاوم قاب‌ها تحت بار جانبی لرزه ای اشاره نمود. وی در ادامه تحقیقات خود در زمینه D-Method و عملکرد لرزه ای قاب‌ها تحت بار جانبی، این روش را برای استفاده در قاب‌های دیواری و دیوارهای برشی توسعه دادو یافته‌هایش در این زمینه را در اولین کنفرانس بین المللی مهندسی زلزله در 1956 ارائه کرد که امروزه هم روش D-Method  توسط بسیاری از مهندسان در نواحی لرزه خیز جهان استفاده می‌شود.

 پس از بازنشستگی‌اش از دانشگاه توکیو، حیطه شغلی جدیدی را با سمت معاونت اجرایی رئیس جمهور در شرکت کاجیما آغاز کرد. در شرکت کاجیما، او رهبری تیمی را جهت طراحی اولین ساختمان مرتفع 36 طیقه ژاپن در شهر کاسومیاگی بر عهده داشت. نوآوری‌های ارزشمندی توسط وی در این پروژه انجام شد که از جمله آنها می‌توان به به‌کارگیری سیستم میراگر انرژی باد و زلزله اشاره کرد که برای اولین بار در کشور ژاپن اجرا شد. همچنین پروفسور موتو، اداره موسسه موتو که مربوط به مکانیک سازه بود و گروهی سازمان یافته و تخصصی برای تحقیق در مورد رفتار ساختمان در برابر زلزله بودند را بر عهده داشت.

 پروفسور موتو یکی از سه مشاور ارشد به نمایندگی از دولت ژاپن بود که وظیفه انجام یک برنامه تحقیقاتی و آموزشی برای موسسه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله که به طور مشترک توسط یونسکو و دولت ژاپن در توکیو در سال 1963 برگزار شد را برعهده داشت. به‌دلیل سهم منحصر به فردی که پروفسور موتو در زمینه مهندسی زلزله داشت، او در سال 1978به‌عنوان همکار خارجی در آکادمی ملی مهندسی زلزله انتخاب شد.