امیلیو روسنبلوس

 (Emilio Rosenblueth (1926-1994

 

امیلیو روسنبلوس در سال 1926 در شهر مکزیکوسیتی متولد شد. املیو پس از 68 سال زندگی در سال 1994 دیده از جهان فرو بست. امیلیو روسنبلوس با توجه به علاقه‌ی بسیار زیادی که به عمران داشت، رشته مهندسی عمران را در دانشگاه برگزید و تحصیلات مهندسی عمران را در دانشگاه ملی مکزیک (UNAM) دنبال نمود و سپس با ادامه تحصیلات خود موفق به کسب درجه دکتری از دانشگاه ایلینوی اوربانا گردید. روسنبلوس قبل از آنکه از نظر آکادمیک به عنوان چهره‌ای ممتاز و برجسته شناخته شود، تجربه‌های عملی و کاربردی بسیاری در زمینه طراحی و ساخت سازه‌ها را در شرکت‌های مشاور وابسته به کمیسیون فدرال برق و وزارت نیروی دریایی مکزیک کسب کرده بود. با استفاده از این تجربیات بسیار ارزشمند، دکتر روسنبلوس تجارب خود را با مطالعات تحقیقاتی و آزمایشگاهی در آزمایشگاه مکانیک خاک وزارت منابع هیدرولیک و موسسه ژئوفیزیک UNAM ترکیب و توسعه داد که نتایج با ارزشی از این ترکیب حاصل شد. پس از سال 1956، او به‌عنوان استاد دانشکده مهندسی عمران و مدیر بخش پژوهش موسسه مهندسی UNAM فعالیت‌های علمی خود را ادامه داد. دکتر روسنبلوس از سال 1977 تا 1982 معاون وزیر برنامه‌ریزی آموزشی و از سال 1989 عضو هیات مشاور رئیس جمهور مکزیک بود.   

دکتر روسنبلوس نقش موثری در گسترش تحولات مربوط به مهندسی زلزله در مکزیک و در سطح بین المللی ایفا نمود. او از سال 1973 تا 1977 رئیس انجمن بین المللی مهندسی زلزله (IAEE) بود. زمینه‌های مورد مطالعه وی بسیار گسترده و متنوع است؛ بطوریکه بیش از 300 عنوان کتاب و مقاله در زمینه‌های تحلیل خطر، مفاهیم قابلیت اطمینان، پاسخ زمین در برابر زلزله، هیدرودینامیک، معماری، رفتار سازه‌ها و مکانیک نظری، ژئومکانیکی و بهینه سازی در طراحی لرزه‌ای از او به چاپ رسیده است. آخرین کار تحقیقاتی او در سال 1971 با عنوان " مبانی مهندسی زلزله" با همکاری ناتان مورتیمر نیومارک تهیه و تدوین شده است که این کتاب نقطه عطفی در مهندسی زلزله به شمار می‌رود و به چندین زبان ترجمه شده است.

دکتر روسنبلوس به دلیل تحقیقات گسترده و شهرت جهانی، عضو افتخاری انجمن مهندسان عمران آمریکا، عضو موسسه بتن آمریکا و انجمن بین المللی زلزله، عضو آکادمی ملی علوم ایالات متحده آمریکا و عضو انجمن ملی مهندسی زلزله نیوزیلند بوده است. دکتر روسنبلوس افتخارات علمی و مدال‌های زیادی دریافت کرده است که از جمله آنها می‌توان به جایزه‌ی پژوهش هوبر (Huber)، جایزه‌ی مویسف (Moiseff)، مدال نیومارک از انجمن مهندسان عمران آمریکا، جایزه ملی علوم از رئیس جمهور مکزیک، جایزه‌ی انجمن مهندسان عمران مکزیک، جایزه از پادشاه اسپانیا، دکتری افتخاری از: دانشگاه واترلو، دانشگاه ملی مکزیک و دانشگاه کارنگی ملون اشاره نمود.