نیکولاس امبرسیز

(1929-2012Nicholas Ambraseys 

       

 نیکولاس امبرسیز در 19 ژانویه 1929 متولد شد و در آتن تحصیل کرد و مدرک مهندسی نقشه برداری خود را از دانشگاه فنی ملی آتن اخذ نمود. سپس او برای ادامه تحصیلات در رشته مهندسی عمران به لندن مهاجرت نمود و در کالج امپریال لندن زیر نظر پروفسور اسکمپتون و بیشاپ در سال 1958 موفق به اتمام مقطع دکتری شد که عنوان پایان نامه دکتری او "پایداری لرزه‌ای سدهای خاکی" بود. نیکولاس امبرسیز در سال 1974 در مهندسی زلزله به درجه استاد تمامی رسید. وی که یکی از چهره‌های بزرگ و بسیار مؤثر مهندسی زلزله و ژئوتکنیک لرزه‌ای است، نقش مهمی در گسترش و نظم بخشیدن به این رشته را در زمان حیات خود ایفا کرد و  درسال 2012 بدرود حیات گفت.

 دکتر امبرسیز در سال 1968 بخش مهندسی زلزله‌شناسی (ESEE) که هم اکنون جزء شاخه ژئوتکنیک است را تأسیس کرد و خود نیز از سال 1971 تا زمان بازنشستگی‌اش (سال 1994) ریاست آنجا را بر عهده داشت. همچنین او مؤسس و اولین رئیس کمیته ملی مهندسی زلزله بریتانیا می‌باشد. پژوهش‌ها و مطالعات او در زمینه زمین‌لرزه‌ها و اثرات آن‌ها بر روی زمین می‌باشد. کارهای اولیه او در مورد پاسخ سدهای خاکی در برابر زلزله به ویژه سدهای بزرگ هیمالیا (به‌عنوان نمونه در منگلا) بوده است. همچنین او کار خود را با مطالعه تاریخچه زمین‌لرزه‌ها و آمارهای تاریخی آن‌ها به‌ویژه زمین‌لرزه‌هایی که در ناحیه شرقی مدیترانه اتفاق افتاد، شروع کرد و در این راستا ده‌ها مقاله و کتاب تألیف نمود و نهایتاً در سال 2009 اثر شاهکار خود را که در مورد لرزه خیزی مدیترانه شرقی بود را منتشر کرد. او همچنان به جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده‌های حرکات قوی زمین ادامه داد که بسیاری از کارهای او در چارچوب داده‌های حرکات قوی در گروه‌های کاری کمسیون لرزه نگاری و زلزله شناسی اروپا و انجمن اروپایی مهندسی زلزله استفاده می‌شود. علاقه نیکولاس امبرسیز به بحث پایداری لرزه‌ای شیب‌ها ادامه داشت و گسترش یافت بطوریکه او در سال 1965 با ناتان نیومارک– اعجوبه دیگر مهندسی زلزله و ژئوتکنیک- در مقاله معروفش که در مورد روش بلوک لغزش برای تخمین تغییرمکان لرزه‌ای سدها و شیب‌های خاکی‌های بود، همکاری داشت. او در کار خود همیشه به دنبال ایجاد پلی بین مباحث تئوری علوم زمین و مهندسی با کارهای اجرایی بود. به همین دلیل علاوه بر کارهای پژوهشی، نیکولاس امبرسیز مشاور طراحی و احداث بیش از 20 سد بزرگ در مناطق لرزه خیز را بر عهده داشت.

دکتر امبرسیز در طول عمر خود جوایز و بورس‌های تحصیلی متعددی را از مؤسسات مختلف دریافت کرد که از آن جمله می‌توان به مواردی همچون: برنده جایزه انجمن اروپایی مهندسی زلزله در سال 1975، عضو افتخاری انجمن مهندسی زلزله و دینامیک سازه در سال 1986، بورس افتخاری انجمن بین‌المللی مهندسی زلزله (1992)، مدال هری فیلدینگ رید از انجمن لرزه‌نگاری آمریکا در سال 2006 (این مدال بالاترین افتخار اعطا شده توسط SSA می‌باشد) اشاره نمود.