به نام یکتای هستی

معرفی ژئوهازارد

انسان‌ها در کره زمین همواره در معرض مخاطرات طبیعی و مخاطرات ایجاد شده توسط فعالیت‌های بشری قرار داشته‌اند. این مخاطرات شامل طیف وسیعی از پدیده‌ها همانند زلزله، سیل، سونامی، طوفان، زمین لغزش و آتشفشان به عنوان مخاطرات طبیعی و همچنین آلودگی‌های زیست محیطی همانند آلودگی‌های هوا، آب و خاک به عنوان پدیده‌های بشر ساز می‌شوند. اهمیت شناخت، بررسی، پیش بینی و زندگی کردن با این پدیده‌ها بر کسی پوشیده نیست. به عنوان مثال، پدیده‌های مرتبط با مهندسی زلزله اعم از مخاطرات ژئوتکنیکی نظیر گسلش سطحی، روانگرایی و زمین لغزش حجم وسیعی از مطالعات را در مراکز پژوهشی ایران و جهان به خود اختصاص داده‌اند و برآورد خطر زلزله و احتمال وقوع زلزله‌های مخرب، تخمین اثرات ساختگاهی و شبیه سازی سناریوهای محتمل در در دستور کار محققین بسیاری از کشورها قرار دارد.

با توجه به گسترش فضای مجازی و با عنایت به کمبود منابع مفید در حوزه‌ی مخاطرات طبیعی، بستری فراهم آمده است تا آخرین تحقیقات و مطالعات این حوزه در اختیار علاقه‌مندان (دانشجویان، مهندسان حرفه‌ای و محققان دانشگاهی و صنعتی) قرار گیرد. مرجع مخاطرات محیطی زمین ژئوهازارد (GeoHazard) تلاش می‌کند تا آخرین روندهای تحقیقاتی، مطالعات تراز اول صورت گرفته در سطح ایران و جهان، رویدادهای مهم، مخاطرات با اهمیت، کنفرانس‌ها و مجلات معروف این حوزه را از طریق مرجع ژئوهازارد در اختیار مخاطبان ارجمند قرار گیرد. همچنین برگزاری دوره‌های آموزشی مفید که نظیر آنها کمتر برگزار می‌شود، به صورت تخصصی در این پایگاه برگزار می‌شود.

طرحی که در این مرجع ارائه شده است بر مبنای ایده‌ای است که تولید محتوا، گردآوری منابع موجود و توسعه روش‌ها و نرم افزارهای نوین و دانش بنیان را مورد نیاز جامعه علمی کشور ایران می‌داند. بدیهی است که ارائه موفق این مسیر و تکامل این پایگاه در گرو همکاری و همراهی همه جانبه و مشفقانه‌ی متخصصان، اساتید و دانشجویان است.

بخش‌های مختلف این پایگاه شامل جمع آوری و معرفی گزارش‌ها، مقالات و کتب موجود منتشر شده از مراجع علمی ایران و جهان برای زلزله‌ها، معرفی کنفرانس‌ها و مجلات، جمع آوری و دسترسی به راهنماها، کدها و آیین نامه‌ها، زندگی نامه دانشمندان و سایر موارد کاربردی می‌باشد. با توجه به بحث خطر زلزله به عنوان جدی‌ترین مخاطره‌ی طبیعی کشور، ژئوهازارد در حال حاضر بیشتر بر این حوزه تمرکز نموده است و در آینده بخش‌های دیگری از مخاطرات، بر حسب اولویت مورد توجه قرار خواهند گرفت.